Krüger&Matz Path 5.0 + SUB

Krüger&Matz Path 5.0 + SUB

Estetycznie prezentujący się wielokanałowy zestaw kolumn Path marki Krüger&Matz oferuje żywe i barwne brzmienie

  • Data: 2017-06-20

W ofercie marki Krüger&Matz pojawił się nowy zestaw kolumn do kina domowego, bazujący m.in. na ciekawie zaprojektowanych przednich zespołach głośnikowych. Nowy design może wielu osobom przypaść do gustu chociażby ze względu na fakt, że w przypadku tych konkretnych kolumn Krüger&Matz odszedł od klasycznego prostopadłościennego kształtu na rzecz skrzynek o kształcie przypominającym drogie konstrukcje włoskiej marki Sonus faber. Trójdrożne przednie kolumny bazują na dwóch wooferach pracujących w paśmie basu, więc istnieje możliwość użycia w mniejszych pokojach systemu 5.0 w konfiguracji kinowej. Natomiast miłośnicy masywnego basu z pewnością wykorzystają fakt, że w ofercie znajduje się również aktywny subwoofer, którym to można uzupełnić zestaw Path 5.0 i stworzyć jeszcze bardziej imponujący brzmieniowo system kolumn w konfiguracji 5.1.

Design i konstrukcja

Przednie kolumny Path są oczywiście, podobnie jak w każdym systemie kina domowego, najważniejszą składową tego typu zestawienia, więc producent skupił się na ich walorach konstrukcyjnych, tak aby dało się z nich wycisnąć jak najlepszy dźwięk. Oczywiście wszystko odbywa się według ścisłych założeń działu księgowości, ale nie ma co ukrywać, że Krüger&Matz z podłogowym modelem Path mierzy znacznie wyżej niż dotychczas. Skrzynki są smukłe i zwężają się ku tyłowi przy jednocześnie dosyć ostro podnoszącej się górnej ściance. Całość dostarcza ciekawych wrażeń wizualnych, sprawiając, że są to jedne z ładniej prezentujących się kolumn w swoim przedziale cenowym.

Głośnikowy kwartet oparto na dwóch wooferach pracujących w basie, wyposażonych w celulozowe nasączane membrany stożkowe, napędzane przez układy magnetyczne o sporych rozmiarach. Obydwa woofery współpracują z filtrem drugiego rzędu, w którego gałęzi znalazła się cewka nawinięta na rdzeń zwiększający indukcyjność oraz kondensatory elektrolityczne. Obydwa głośniki mają do dyspozycji większą z dwóch komór, jakie wydzielono w skrzynce. Sama komora wentylowana jest tunelem bas-refleks znajdującym się z przodu i chociażby z tego względu te wolnostojące zespoły głośnikowe są stosunkowo łatwe w ustawieniu – ryzyko nieprzyjemnych interakcji z pomieszczeniem mimo dosunięcia kolumn do ścian jest ograniczone do minimum. Drugą, znacznie mniejszą komorę, wytłumioną wełną syntetyczną zajmują stożek średniotonowy oraz kopułka wysokotonowa. W filtrze głośnika odtwarzającego tony średnie zastosowano m.in. cewkę powietrzną, natomiast w filtrze kopułki wysokotonowej również zastosowano cewkę powietrzną i wysokiej jakości kondensatory polipropylenowe. Zwrotnicę połączono z podwójnymi złoconymi gniazdami znajdującymi się z tyłu obudowy i zamontowano je w kombinacji pionowej ze względu na nieprzeciętnie wąską tylną płaszczyznę skrzyni. Miękką delikatną kopułkę wysokotonową wykonano z nasączanego jedwabiu i zastosowano ją w przypadku wszystkich kolumn, co z pewnością zaowocuje jednorodnym brzmieniem w zakresie górnych rejestrów. Kolumna centralna i surround pracują w konfiguracji dwudrożnej, a skrzynki wentylowane są tunelami bas-refleks z wylotami na tylnych ściankach. Z racji ulokowania bas-refleksów z tyłu w przypadku kolumn surround warto pamiętać, że do ich prawidłowego działania lepiej je nieco odsunąć od ścian.

Wszystkie obudowy pokryto błyszczącym czarnym lakierem, ładnie współgrającym z pierścieniami ozdobnymi wokół każdego z głośników. Przednie kolumny wyposażono w regulowane kolce, znacznie ułatwiające ich wypoziomowanie, natomiast do zestawu zawierającego kolumnę centralną i surround producent dołączył miękkie podkładki absorbujące drgania.

Aktywny subwoofer prezentuje się solidnie nie tylko z racji sztywnej obudowy, ale przede wszystkim dzięki 280mm głośnikowi niskotonowemu wyposażonemu w sztywną celulozową membranę. Skrzynia wentylowana jest tunelem bas-refleks, a potężny woofer napędzany jest przez wzmacniacz pracujący w klasie AB, osiągający moc ciągłą o wartości 300W. Subwoofer ma klasyczne wejścia RCA analogowe stereo, w tym złącze kanału prawego wydzielone dla kanału LFE w przypadku łączenia z amplitunerem kina domowego. Producent nie zapomniał jednak o miłośnikach stereo, bo tę aktywną jednostkę niskotonową można również połączyć z klasycznym wzmacniaczem stereo nieposiadającym np. sygnałowego wyjścia niskopoziomowego dla subwoofera aktywnego – można wykorzystać wysokopoziomowe złącza i dzięki nim wprowadzić sygnał do subwoofera bezpośrednio z terminali wyjściowych ze stopni końcowych wzmacniacza. Użytkownik może wyregulować fazę w zakresie 0 i 180 stopni za pomocą hebelkowego, dwupozycyjnego przełącznika, a także częstotliwość odcięcia za pośrednictwem płynnej regulacji opartej na potencjometrze (regulowany zakres zawiera się w przedziale 50Hz–150Hz).

Żywo i kolorowo!

Zestaw głośnikowy Krüger&Matz brzmi energicznie, przy czym muszę podkreślić, że dynamika w skali mikro wypada tutaj nieco lepiej od tej w skali makro. Słychać to było szczególnie podczas odtwarzania efektownie brzmiącej filmowej ścieżki z najnowszej części Bonda "Spectre" – drobne dźwięki w tle czy też odgłosy otoczenia były przez zestaw Krüger&Matz wyraźnie podkreślone, dzięki czemu ich natura w kinowej odsłonie została ładnie ukazana, zwiększając poczucie realizmu. Z kolei duże skoki dynamiki zostały już nieco złagodzone, zwłaszcza w zakresie średnich tonów, co miało bezpośredni wpływ na spokojniejszą prezentację nieco przytłaczających poziomem głośności dynamicznych scen akcji. System Path z jednej strony potrafi ująć detalicznym i dosyć energicznym przekazem, a z drugiej bazuje na dźwięku nieco uspokojonym i stawia mimo wszystko na komfortowy styl brzmienia pozbawiony agresji.

Również z muzyką koncertową testowany zestaw zaprezentował barwny i plastyczny dźwięk – szczególnie do gustu przypadł mi zakres wysokich tonów, mieniący się dosyć bogatą paletą barw, co jest charakterystyczne dla głośników wysokotonowych wyposażonych w miękką nasączaną jedwabną kopułkę. W prezentacji dźwięku przez kolumny Path najważniejsza jest zatem barwa, a dopiero potem akcenty związane z dynamiką. Zestaw ten przypadnie więc do gustu przede wszystkim tym osobom, które preferują relaksujący i nienatarczywy przekaz.

Bas w wykonaniu Krüger&Matz może mieć dwa oblicza, ponieważ wszystko zależy od tego, na jaki zestaw się zdecydujemy: ten w konfiguracji 5.0 okaże się w zupełności wystarczający, aby nagłośnić pomieszczenia o powierzchni nieprzekraczającej 20 metrów kwadratowych – bas w tym wypadku zejdzie wystarczająco nisko i będzie się cechował bardziej konturowym i spójnym brzmieniem. Z kolei użytkownicy decydujący się na system 5.1 mogą przede wszystkim liczyć na moc wrażeń związanych z reprodukcją niskich tonów o sporej masie i dynamice – aktywny subwoofer sprawdzi się tutaj jako swego rodzaju dopalacz, znacznie podnoszący emocje związane z przetwarzaniem niskich tonów. System 5.1 zaoferuje też pełniejszy dźwięk w paśmie basu, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się nagłaśniać znacznie większy pokój, na przykład o powierzchni 30 metrów kwadratowych, a nawet większy. Aktywny subwoofer okazał się łatwą do ustawienia jednostką, chociażby ze względu na płynną regulację odcięcia górnych partii zakresu niskich tonów – w zestawieniu z systemem 5.0 ta aktywna jednostka niskotonowa najlepiej zabrzmi, jeśli częstotliwość odcięcia ustawimy w pozycji nie wyższej niż 65Hz. Bas będzie wtedy mięsisty w charakterze, dosyć szybki i ani nie za miękki, ani nazbyt twardy. Aktywny subwoofer najlepiej zabrzmi, jeśli znajdziemy mu również odpowiednie miejsce w pokoju – konfiguracja z ustawieniem z przodu między kolumnami wolnostojącymi obsługującymi kanał lewy i prawy przyniosła najlepszy efekt, ponieważ bas cechował się dobrą odpowiedzią impulsową i dostateczną głębią, aby widz mógł cieszyć się z efektów w zakresie niskich tonów, zarówno podczas seansów filmowych, jak i widowisk muzycznych.

Warto wiedzieć

Krüger&Matz należy do wielu firm obecnie działających na rynku, tworzących swego rodzaju promocje wokół określonych zestawień wśród kolumn głośnikowych. Za najlepszy przykład możemy tutaj wziąć testowany zestaw kolumn, oparty na klasycznych trójdrożnych podłogowych Path, które oddzielnie kosztują 3.999 złotych. Natomiast za system 5.0 oparty dodatkowo na kolumnie centralnej i parze kolumn surround klient musi dopłacić jedynie tysiąc złotych, co wydaje się bardzo rozsądną opcją. Takie zestawienie w zupełności wystarczy do pokojów średniej wielkości lub dla osób nieprzykładających aż tak wielkiej wagi do obszernego dźwięku w zakresie niskich tonów. Jeśli jednak ktoś chciałby się doposażyć w aktywny subwoofer, to za dopłatą 1.699 złotych może powiększyć zestaw z systemu 5.0 do 5.1. Tak więc na przykładzie marki Krüger&Matz widać, że nie narzuca się klientowi sztywnej ceny za pełny system, ale można zdecydować się na kombinację, która najbardziej będzie mu odpowiadać, bazując na kilku ciekawych propozycjach i atrakcyjnie skalkulowanych cenach.

Podsumowanie

Najmocniejszą stroną zestawu Path z pewnością są podłogowe kolumny o bardzo ciekawym projekcie i nietuzinkowym brzmieniu. Krüger&Matz stawia przede wszystkim na daleko płynącą przyjemność z odsłuchu, niezależnie czy będzie to muzyka, czy też dźwięk z filmu. Do brzmienia zestawu Path wkrada się subtelna gładkość i delikatne ciepło okraszone ładnie odtwarzanymi detalami. Nie jest to system, który zachwyci miłośników dynamiki w najczystszej postaci, ale osoby preferujące relaksujący i barwny przekaz z pewnością wciągnie na długie godziny. Fajnym dodatkiem do całego zestawu jest aktywny subwoofer zwiększający nieco dynamikę dolnych rejestrów oraz ich zasięg, co szczególnie przyda się, kiedy zdecydujemy się na ustawienie tego głośnikowego zestawu w większym pokoju.

Werdykt: Krüger&Matz Path 5.0 + SUB

★★★★½ Krüger&Matz to przede wszystkim atrakcyjny brzmieniowo i wzorniczo zestaw 5.1, charakteryzujący się ładnie spasowanymi materiałami i nieco złagodzonym, pastelowym dźwiękiem