Samsung WAM250 i WAM750

Samsung WAM250 i WAM750

Multiroom Samsunga to nowoczesny, sterowany telefonem lub tabletem system audio, dzięki któremu muzyka zabrzmi dokładnie tam, gdzie zechcemy jej posłuchać

  • Data: 2014-11-05

Systemy audio sterowane z urządzeń przenośnych jeszcze kilka lat temu trafiały co najwyżej na listę pobożnych życzeń osób o wybujałej wyobraźni. Dzisiaj nikogo już nie szokują, a co najwyżej wprawiają w zdumienie, oczywiście pod warunkiem, że są pomysłowe i funkcjonalne. Muszą też dobrze wyglądać, najlepiej nowocześnie i stylowo. Wszystkie te czynniki uwzględniono, projektując system multiroom Samsunga. Stworzono przy tym prawdziwy dźwiękowy ekosystem, bowiem do opisywanego zestawu można podłączyć kompatybilny soundbar, kino domowe, odtwarzacz Blu-ray, a nawet telewizor.

Budowa i wyposażenie

Do testów trafił dość skromny zestaw w skład którego wchodzi hub/koncentrator WAM250 oraz dwa głośniki WAM750. Takie zestawienie to tylko jedna z możliwości, bowiem Samsung przygotował więcej urządzeń, które można łączyć tworząc nawet bardzo rozbudowane systemy multiroom. W katalogu producenta znajdziemy mniejszych braci głośników WAM750 (w skrócie M7): WAM550 (albo po prostu M5), najmniejszy z rodziny i dopiero co wprowadzony do sprzedaży WAM350 (M3), a ponadto adapter WAM270, który pozwala podłączyć do bezprzewodowego systemu audio Samsunga, zwanego Shape, posiadany sprzęt audio-wideo. Głośniki przygotowano w dwóch modnych i ponadczasowych wariantach kolorystycznych, białym i czarnym, dzięki czemu doskonale wkomponują się zarówno w nowoczesne, minimalistyczne wnętrza, jak i te bardziej tradycyjne.

Pierwszy element opisywanego zestawu to mały (mieści się w dłoni) i lekki hub, który pozwala połączyć ze sobą bezprzewodowo wszystkie głośniki w domu. Wykonano go z plastiku i wyposażono w dwa gniazda ethernetowe, przycisk SPK ADD (dodawanie kolejnego głośnika do systemu), gniazdo USB (aktualizacja firmware?u), przycisk Reset oraz gniazdo DC In (zasilacz wtyczkowy). Z przodu umieszczono wskaźniki LED informujące o aktywnej funkcji/stanie urządzenia. Obsługa huba jest banalnie prosta i w większości wypadków ograniczy się jedynie do podłączenia do routera oraz gniazdka z napięciem i, w razie potrzeby, naciśnięcia przycisku SPK ADD. Generalnie jeden koncentrator powinien wystarczyć do obsługi wszystkich głośników, ale przewidziano także możliwość podłączenia do już posiadanego huba kolejnych ? pracują one wtedy jako wzmacniacze/extendery sygnału bezprzewodowego. Ponadto koncentrator obsługuje różne tryby słuchania, w tym m.in. Party Play i Zone Play, dzięki czemu można odtwarzać muzykę jednocześnie z wszystkich głośników w całym domu lub tylko w wybranym pomieszczeniu.

M7 na pierwszy rzut oka wyglądają całkiem niewinnie, ale wystarczy podnieść jedną sztukę, aby przekonać się, że to całkiem solidny kawał głośnika. Co prawda obudowy wykonano z plastiku, ale nadano im nowoczesny trójkątny kształt. M7, podobnie jak M5 i M3, można ustawić w pozycji poziomej albo ? po zamontowaniu specjalnego cover-standu (w komplecie), przez który przewleka się kable i który maskuje gniazda ? pionowej. Na górnym panelu głośnika, na dłuższej jego krawędzi umieszczono przyciski dotykowe: radia internetowego, Bluetooth, TV SoundConnect (aktywne są podświetlone na biało), a ponadto regulacji głośności oraz wyciszenia/przełączenia w tryb uśpienia (Mute). Znalazła się tam również etykieta z modułem NFC służąca do komunikacji np. ze smartfonami korzystającymi z tej technologii (w ten sposób włącza się funkcję Bluetooth, wystarczy zetknąć ze sobą dwa urządzenia). Z tyłu każdego głośnika, w najbardziej zaokrąglony wierzchołek trójkąta, wbudowano gniazda: Aux In, USB Service, Ethernetu i zasilania, a także przyciski: SPK ADD (analogiczna funkcja jak w przypadku huba) i WPS/Wi-Fi SETUP. Wewnątrz obudowy umieszczono podwójne głośniki wysokotonowe o średnicy 19mm, dwa głośniki średniotonowe o średnicy 56mm i 10cm przetwornik niskotonowy.

Podłączenie

Dysponując hubem/koncentratorem, można podłączyć dwa lub więcej głośników M7 w konfiguracji multiroom. Zakup całego systemu można rozłożyć w czasie, tzn. na początek wystarczy kupić pojedynczy głośnik M7. Muzykę prześlemy do niego albo przez domową sieć internetową (kabel lub Wi-Fi), albo przez Bluetooth/NFC. Dwa głośniki w komplecie z hubem utworzą stereo bądź system, który pozwoli ustawić te same dźwięki w oddzielnych pokojach, bądź też różne utwory i playlisty w każdym z pomieszczeń, czyli to, co stanowi istotę multiroomu.

Jeśli proces podłączania huba i głośników z jakichś przyczyn nie powiedzie się, warto pamiętać o możliwości zresetowania urządzeń, w tym routera (wystarczy na chwilę odłączyć zasilanie). O ile w przypadku huba sprawa jest banalnie prosta (trzeba jakimś ostro zakończonym przedmiotem, np. spinaczem, nacisnąć przycisk Reset), o tyle w przypadku głośników należy najpierw nacisnąć i przytrzymać przez 5 sekund przyciski radia internetowego i Mute, a następnie przez kolejne 5 sekund naciskać sam przycisk radia internetowego ? w ten sposób głośnik wykona reboot.

Aplikacja

Ostatni element układanki to aplikacja Samsung Multiroom ? bezpłatna i dostępna na urządzenia mobilne pracujące zarówno pod kontrolą Androida, jak i iOS-a. Wyposażono ją w samouczek, który podpowiada, w jaki sposób wybrać źródło muzyki, jak przypisać oddzielne kanały do kilku głośników, jak je zgrupować, by odtwarzały tę samą muzykę jednocześnie w kilku pomieszczeniach itp. Za jej pomocą m.in. połączymy się z radiem internetowym (TuneIn) albo z jednym z dostępnych serwisów (Spotify, Deezer, Napster, 8tracks i Rdio), albo też z dostępnymi w sieci urządzeniami (komputery, dyski sieciowe itp.), dokonamy koniecznych ustawień głośnika, włączymy alarm i uzyskamy informacje techniczne. Na samym początku jednak aplikacja poprowadzi nas krok po kroku przez kolejne etapy podłączania głośników w wybranym trybie.

Z myślą o użytkownikach komputerów PC i Mac przygotowano też aplikację Multiroom for Desktop ? można ją zainstalować na komputerach z Windowsem 7 i 8 oraz na ?makówkach? z systemem Mac OS X 10.7 (Lion) lub nowszym.

Jakość brzmienia

Nic dziwnego, że M7 zdobyły jedną z tegorocznych nagród EISA (Europejski system multiroom 2014?2015). Krótkie demo tego systemu zrobi wrażenie na przynajmniej 95% konsumentów. Specjalnie użyłem określenia ?konsumenci? ? M7 są właśnie głośnikami konsumenckimi, a nie audiofilskimi. Ich przeznaczeniem nie jest ?świątynia audiofila?, tylko salon (najlepiej z nowoczesnym telewizorem Smart TV) bądź inne pomieszczenia, gdzie ma grać muzyka służąca dobrej zabawie albo relaksowi.

Głośniki M7 grają angażująco, z niemal kinowym rozmachem i powerem. To duży dźwięk, pełen energii i wigoru, i jestem przekonany, że ta jego dziarskość, rozmach zachęci wiele osób do bliższego zapoznania się z możliwościami całego systemu. Soczysty, jędrny bas przypomina elektryczną pompę. Stanowiąc solidny fundament dla reszty pasma, doprawia smak muzyki w bardzo efektowny sposób; bardziej miękki niż konturowy, bezbłędnie napędza rytm i założę się, że wiele osób określi go jako ?czyste mięcho?. Dzięki niemu muzyka pulsuje życiem, przekaz ma pożądaną motorykę, pozwalającą ożywić nawet najprostsze frazy, a walking kontrabasu czy gitary basowej mimowolnie wprawia w ruch głowę i stopy. Choć podbicie midbasu i zaakcentowanie wyższej średnicy jest stosunkowo łatwo uchwytne, to słuchanie w ogóle nie męczy. Trzeba jednak uważać, żeby znaleźć dla głośników odpowiednie miejsce, bo umieszczony gdzieś niedbale na półce albo w kącie pokoju, głośnik M7 nie zagra jak należy ? bas zdominuje pozostałe zakresy pasma, zmatowi i zmuli przekaz.

Ogólnie rzecz ujmując, brzmienie systemu multiroom Samsunga ujmuje z jednej strony impulsywnością i energią (obfite pulsowanie basu), a z drugiej nasyceniem barw i plastycznością; jest ciepłe, ale też wystarczająco szczegółowe, by przekazać sporo detali ? to zasługa swobodnego, czytelnie rysowanego środka, a także pozbawionej elementów metalicznych góry pasma. Przestrzenność również nie daje powodów do narzekania ? w systemie składającym się z dwóch M7 (stereo) prezentacja nabiera powietrza, a instrumenty grają z nieco większą swobodą niż w przypadku pojedynczego głośnika.

Podsumowanie

Największe wrażenie robi wszechstronność tego zestawu, elastyczność połączeń i fakt, że nie trzeba wszystkiego kupować od razu ? na początek wystarczy jeden głośnik. Z czasem można wykorzystać łatwość, z jaką M7 ?przystosowuje się? do innych urządzeń: kompatybilnego telewizora czy soundbaru, o kolejnych bezprzewodowych głośnikach nie wspominając. Obsługa, intuicyjność i ogólne wrażenia związane z korzystaniem z tego systemu, zarówno estetyczne, jak i dźwiękowe, powinny zadowolić większość osób rozważających kupno rozwiązań tego typu.

Werdykt: Samsung WAM250 i WAM750

★★★★★ Muzykalnie i radośnie grający system multiroom o niebanalnym wyglądzie i nieprzeciętnej funkcjonalności; wygodne sterowanie za pośrednictwem urządzenia przenośnego