Krüger&Matz Executive

Krüger&Matz Executive

Głośnik Bluetooth Krüger&Matz Executive to przykład urządzenia łączącego elegancki wygląd, dużą funkcjonalność i niezły dźwięk

  • Data: 2016-12-12

Głośniki Bluetooth niemal wyparły z rynku mini- i mikrowieże. Nic dziwnego, skoro na ogół są znacznie tańsze i pozwalają na przesłanie muzyki ze smartfonu, najpopularniejszego obecnie wśród młodych ludzi źródła dźwięku. Do tego są poręczne, stosunkowo lekkie, mają wbudowane baterie wytrzymujące po kilkanaście godzin, nierzadko też pełnią funkcję powerbanku i są wodoodporne. Wydają się więc idealnym rozwiązaniem zarówno na biurko ucznia czy studenta, jak i na plenerowe imprezy. Zapotrzebowanie na tego typu produkty dostrzegł już jakiś czas temu nasz rodzimy Lechpol, który pod marką Krüger&Matz produkuje elektronikę użytkową. Oferta tej marki powiększyła się ostatnio o kilka interesujących urządzeń, w tym głośnik Bluetooth Executive i przeznaczoną dla niego stację dokującą.

Wygląd i funkcjonalność

Stonowany wygląd głośnika Krüger&Matz wydaje się nieco zaskakujący, zważywszy na wywołujące oczopląs produkty konkurencji. Utrzymany w większości w modnym ostatnio kolorze szarym czy też grafitowym, Executive bez wątpienia jest urządzeniem eleganckim i stylowym, które wpasuje się w każdy rodzaj wnętrza. Przód, boki i tył tego głośnika opasano metalowym, gęsto podziurawionym grillem, a górę i dół wykonano z solidnego, twardego tworzywa sztucznego. Gumowaty panel sterowania umieszczono na górnej ściance, a tworzą go: włącznik, przyciski kontrolujące odtwarzaną muzykę (poprzedni/następny utwór, odtwarzanie/pauza), "słuchawka" (wraz z wbudowanym mikrofonem zamienia Executive w zestaw głośnomówiący), przycisk nawiązywania łączności Bluetooth oraz zmniejszania/zwiększania głośności. Do tego mamy kilka wskaźników diodowych (ładowania, poziomu baterii, AUX, Bluetooth), czujnik termiczny (kontroluje podświetlenie przycisków) oraz umieszczony z prawej strony panelu obszar wykrywania NFC. Z tyłu u góry ulokowano wszystkie gniazda: wejście i wyjście AUX, port ładowania oraz USB (pozwala wykorzystać urządzenie jako tzw. powerbank), a także przycisk Reset. Co kryje się wewnątrz obudowy? Producent wspomina o "dwóch mocnych przetwornikach 12,5W", a także o technologii MaxxBass, której nazwa nie pozostawia chyba wątpliwości co do jej przeznaczenia. Aby bezprzewodowo połączyć się z drugim urządzeniem, Executive wykorzystuje technologię Bluetooth 4.0 o maksymalnym zasięgu 30m, a także funkcję NFC. Producent pomyślał również o pasującej wizualnie do głośnika stacji dokującej, pozwalającej na podtrzymanie poziomu akumulatorka. Wykonano ją równie solidnie jak sam głośnik, a jej przystępna cena zachęca do zakupu.

Jakość brzmienia

Executive to przykład głośnika prezentującego tzw. uśmiechnięte brzmienie. Chodzi o kształt wykresu pasma przenoszenia, który przypomina literę "U" bądź "V". Faworyzowanie niskich tonów jest tu w pewnym sensie "wciągnięte do rejestru" za sprawą zastosowania technologii MaxxBas. I faktycznie, na brak niskich tonów narzekać nie można, aczkolwiek należy pamiętać, że jest to bas midbasowy, bo o subbasie ze zrozumiałych względów (wielkość głośnika) nie ma mowy. Z drugiej strony to właśnie dzięki niskim składowym prezentację odbiera się jako ciepłą i nasyconą, nawet pomimo tego, że średnica czasami wydaje się uszczuplona i nieco przytkana. Góra – zgodnie z kształtem charakterystyki – jest jasna i nieco syntetyczna, żeby nie powiedzieć "cyfrowa". Ożywia przekaz, ale też wprowadza do niego wyraźny, stale obecny szum, do którego w przypadku nagrań akustycznych trzeba się po prostu przyzwyczaić.

Dźwięk głośnika Krüger&Matz jest raczej kierunkowy – przekaz ogólnie nie zaskakuje swobodą i przestrzenią, jest dość zbity, choć w niektórych nagraniach pojawia się wyraźna głębia (Radiohead "A Moon Shaped Pool") i efekt ten wydaje się naprawdę ciekawy. Pod tym względem na tle innych głośników Bluetooth w zbliżonej cenie Executive potrafi więc mile zaskoczyć.

Podsumowanie

Krüger&Matz Executive to głośnik przeznaczony przede wszystkim dla osób praktycznych. Stanowi niezły wybór zarówno na biurko, jak i wycieczkę. Głośno grający, jest ciekawą propozycją dla mobilnych miłośników tzw. muzyki rozrywkowej.

Werdykt: Krüger&Matz Executive

★★★★½ Dobry stosunek jakości do ceny. Głośnik, który powinien sprawdzić się zarówno w plenerze, jak i w bardziej kameralnych sytuacjach