Samsung JS8500

Samsung JS8500

Testujemy najtańszy model z najnowszej i najbardziej zaawansowanej linii telewizorów Samsung SUHD

  • Data: 2016-01-20

Firma Samsung Electronics konsekwentnie rozwija telewizory w technologii LED, systematycznie poprawiając ich jakość i funkcjonalność. Najbardziej zaawansowaną linią jest SUHD, która zadebiutowała na rynku w 2015 roku. W jej skład wchodzą trzy modele: JS9500, JS9000 i JS8500. Pierwszy z wymienionych, tj. JS9500, to flagowy, stojący najwyżej w hierarchii, "wszystkomający" telewizor obsypany nagrodami i wyróżnieniami, m.in. uhonorowany przez naszą redakcję mianem "Produkt referencyjny", a przez EISA uznany za najlepszy high-endowy telewizor 2015–16 (European High End TV). Jest to jednocześnie model o najwyższej jakości obrazu wśród TV Samsung, głównie za sprawą zastosowanej technologii podświetlania bezpośredniego (Direct LED). Piętro niżej plasuje się model JS9000, który jest tańszy z racji pewnych oszczędności w stosunku do JS9500 – najważniejszą jest zastosowanie podświetlenia krawędziowego (Edge LED), które nie jest w stanie zapewnić aż tak głębokiej czerni, a co za tym idzie kontrastu, jak model droższy.

Z kolei model JS65000 jest jeszcze tańszy, co sugeruje, iż w jego przypadku poczyniono jeszcze większe oszczędności. I tak jest w istocie, ale należy pamiętać, że wciąż mamy do czynienia z modelem premium z najwyższej linii Samsunga, więc pod względem jakości wykonania i oferowanych możliwości wciąż jest to ścisła światowa czołówka.

Model JS8500 występuje w trzech wielkościach ekranu: 48, 55, 65 cali. Ze względu na zastosowane technologie – podświetlenie krawędziowe oraz zakrzywiony ekran – panel nie jest zbyt cienki (ok. 5cm grubości), podobnie jak ramka okalająca ekran (ok. 1,5cm), jednak w niczym to nie przeszkadza. Telewizor wspiera się na solidnej stopie, której podstawa jest lekko zakrzywiona, dzięki czemu "zgrywa się" wizualnie z krzywizną ekranu, a ponadto jest przystosowana do współpracy z dedykowanym soundbarem produkowanym przez firmę Samsung. Należy tylko pamiętać o dopasowaniu konkretnego modelu soundbaru do modelu i wielkości ekranu posiadanego telewizora. Uzyskujemy wówczas idealnie zgraną parę urządzeń, które mimo sporych gabarytów nie zajmą dużo miejsca, a ponadto możemy się obejść bez kabli połączeniowych, gdyż bezprzewodowe połączenie zapewnia zastosowana tu technologia TV Sound Connect. Decydując się na zakup telewizora Samsung, np. JS8500, warto pomyśleć także o współpracującym z nim systemie audio – może to być zestaw kolumn, np. w najpopularniejszym systemie 5.1, ale równie dobrym rozwiązaniem zapewniającym przestrzenne wrażenia dźwiękowe jest właśnie soundbar – w tym przypadku zalecane są zakrzywione modele Samsung HW-J8500/J8501, J7500/J7501 w zależności od wielkości ekranu TV. Mimo zakrzywionego ekranu telewizor wraz z soundbarem można także zawiesić na ścianie.

Cechą charakterystyczną odróżniającą telewizory Samsunga od większości innych producentów jest stosowanie od kilku lat, w wybranych modelach, zewnętrznego modułu, tzw. One Connect. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie zapewniające "długowieczność" modeli kompatybilnych z tego typu rozwiązaniem. Idea One Connect polega na umieszczeniu najważniejszych podzespołów elektronicznych oraz złączy w oddzielnym urządzeniu podłączanym do telewizora kablem HDMI. W przypadku wejścia na rynek nowszych technologii i standardów obrazu czy dźwięku, których nie da się zaimplementować za pomocą software'u, wystarczy zakupić nową wersję One Connect, aby ciągle być na bieżąco z wszelkimi nowinkami technicznymi bez konieczności wymiany całego telewizora na nowszy. Sam ekran – w tym przypadku znakomity – nie starzeje się tak szybko pod względem technicznym, więc nie ma sensu wymieniać go na nowy, bo pociąga to za sobą duże koszty. Ponadto wyrzucenie poprzedniego modelu na śmietnik (do punktu odbioru elektrośmieci!) nie jest korzystne dla środowiska naturalnego. Wiem, że bardzo wiele osób chwali sobie rozwiązanie stosowane przez Samsunga i twierdzi, że jest to duży atut przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Wybór modelu z "wymienną" elektroniką jest bowiem rozsądną decyzją w dobie tak szybkiego rozwoju technologicznego, gdyż minimalizuje ryzyko zakupu nowoczesnego sprzętu, który w krótkim czasie utraci swoją atrakcyjność ze względu na wejście na rynek nowych, bardziej zaawansowanych rozwiązań.

W modelu JS8500, który przypomnę jest najtańszy z serii SUHD, poczyniono niewielkie oszczędności w One Connect – w tym modelu nosi on nazwę One Connect mini, gdyż jest mniejszy i nieco okrojony w porównaniu do modułów zewnętrznych zastosowanych w modelach wyższych. Nie są to jednak oszczędności drastyczne: zmniejszono ilość niektórych portów lub jak np. LAN czy wejście antenowe przeniesiono na tylny panel TV.

Ekran

JS8500 należy do flagowej serii telewizorów Samsung, w której po raz pierwszy firma zastosowała technologię nanokryształów – używana jest także nazwa Quantum Dots (kropek kwantowych). Daje to zauważalną przewagę wyświetlaczy nowego typu nad poprzednimi, skądinąd bardzo dobrymi modelami UHD. Nie wgłębiając się zbytnio w zawiłości technologiczne, należy podkreślić, że zastosowanie powłoki nanokrystalicznej zaowocowało szerszym spektrum barw oraz większą jasnością obrazu przy podobnym poborze energii. Dodatkowo seria SUHD przygotowana jest pod filmy Blu-ray Ultra HD wykorzystujące technologię HDR - High Dynamic Range – wysoki poziom kontrastu pomiędzy jasnymi a ciemnymi elementami ekranu. Jednak aby cieszyć się z tych nowych rozwiązań musimy dysponować odtwarzaczami nowego typu, a także specjalnymi wersjami filmów, a to wszystko dopiero przed nami, choć prototypy odtwarzaczy wykorzystujące HDR miałem okazję oglądać w Berlinie na IFA 2105. Można więc powiedzieć, że telewizory SUHD firmy Samsung nieznacznie wyprzedziły czas, co oczywiście należy zaliczyć im na plus.

Zanim jednak nowinki techniczne w postaci filmów i odtwarzaczy Blu-ray wykorzystujących rozszerzoną paletę barw wejdą do powszechnego użytku, minie trochę czasu, przekonajmy się zatem, co aktualnie oferuje Samsung JS8500 w kwestii jakości obrazu. Jak wspomniałem wcześniej, ten model wyposażony jest w zakrzywiony ekran (Curved) w technologii LED z krawędziowym podświetlaniem. Proporcje ekranu to 16:9, a rozdzielczość 4K, czyli 3480x2160 pikseli. Novum to zastosowanie technologii kropek kwantowych i rozszerzonej palety barw (HDR). Matryca praktycznie nie różni się o tej zastosowanej w modelu wyższym, czyli JS9000. Obraz jest więc krystalicznie czysty, kontrastowy, z głęboką czernią. Dzięki technologii nanokryształów jest znaczne żywszy i zauważalnie jaśniejszy niż przy tych samych ustawieniach na ekranach TV poprzedniej generacji, czyli UHD. Bezpośrednie porównanie dwóch modeli – starszego UHD i nowszego SUHD – nie pozostawia wątpliwości, zwłaszcza w ciemnych scenach, gdzie niewielkie jasne obiekty znacznie lepiej odcinają się od tła. Widać to także w kolorystyce – barwy są jaśniejsze, żywsze i bardziej naturalne, a czerń podlega wyraźnej gradacji. Oczywiście do długiego oglądania podbijanie jasności i kolorystyki do maksymalnych wartości mija się z celem, gdyż nasze oczy po kilku godzinach będą miały tego dość. Należy zatem zachować umiar, a najlepiej po zakupieniu telewizora dokonać własnych ustawień, gdyż np. w elektromarketach telewizory są celowo przesterowane, żeby zwrócić na siebie uwagę potencjalnych klientów i "przebić się" przez agresywne oświetlenie często stosowane w takich placówkach. Optymalną opcją do długiego i częstego oglądania jest "Film", więc warto z niej skorzystać. W zakresie kalibracji obrazu do własnych preferencji i upodobań Samsung pozostawił duże pole do popisu. Oczywiście istnieje także możliwość wykonania profesjonalnej kalibracji przez firmy specjalistyczne, co jeszcze bardziej uwypukli możliwości tego telewizora, ale w tym przypadku musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami.

Oglądanie filmów na JS8500, zwłaszcza tych wzorcowo zrealizowanych, jak np. "Hobbit", "San Andreas" czy "Transformers", to czysta przyjemność. Szczegółowość obrazu jest wręcz porażająca. Co więcej, nie ma najmniejszych problemów z prawidłowym odwzorowaniem ruchu, rozmyciami i smugami w dynamicznych scenach, co było zmorą wielu wcześniejszych telewizorów LCD. Zastosowano tu bowiem wiele systemów odpowiedzialnych za te kwestie, ze spisującym się znakomicie Motion Plus na czele. Świetnie też działa skalowanie obrazu przy korzystaniu z materiałów niższej jakości niż 4K, aczkolwiek najlepsze efekty uzyskamy, korzystając z materiałów najwyższej jakości, tyle tylko, że wciąż jest ich zbyt mało, aby mogły one stanowić główne menu naszych seansów filmowych. Warto jeszcze dodać, że JS8500 umożliwia oglądanie treści 3D, ale trzeba zaopatrzyć się w dedykowane okulary w technologii aktywnej (migawkowej) – nie ma ich w komplecie.

W kwestii audio Samsung JS8500 zrywa z tradycją kiepskiego dźwięku w przypadku płaskich telewizorów. Konstruktorzy nie próbowali pobić kolejnego rekordu w grubości (a właściwie w cienkości tego TV), więc wbudowane głośniki nie musiały być rachityczne, dzięki czemu generują naprawdę przyzwoitej jakości dźwięk. Jednak jeśli JS8500 ma być częścią systemu kina domowego, to warto zainwestować w zestaw kolumn lub soundbar.

Zupełnie odrębną kwestią są możliwości tego telewizora w zakresie korzystania z internetu i przebogatej oferty aplikacji dla niego przygotowanych. Zresztą Samsung jest niekwestionowanym liderem w tej dziedzinie, a prężny polski oddział tworzy oprogramowanie nie tylko na potrzeby polskiego rynku, ale także globalnego. Aplikacje znakomicie rozszerzają możliwości tego telewizora, umożliwiając np. korzystanie z kontentu dostarczanego przez różne stacje telewizyjne, wypożyczalnie filmów (VOD), słuchanie stacji radiowych, a nawet granie w gry wideo znane z konsol bez konieczności ich posiadania.

Podsumowanie

Telewizor Samsung SUHD JS8500 to niezwykle udany model, tylko nieznacznie "okrojony" w stosunku do flagowca JS9500, ale znacznie od niego tańszy. Jego wszystkich zalet i możliwości nie sposób wymienić w jednym artykule, jest ich tak wiele! Decydując się na jego zakup, nie musimy obawiać się, że szybko się zestarzeje, gdyż możliwy jest jego upgrade zarówno software'owy, jak i hardware'owy – ten ostatni poprzez wymianę zewnętrznego modułu One Connect. Samsung SUHD JS8500 to telewizor o znakomitych osiągach pod względem jakości wyświetlanego obrazu, a także dźwięku generowanego przez wbudowane głośniki. Innymi słowy jest to telewizor dla bardzo wymagających odbiorców, choć nie tani, to wart każdej złotówki na niego wydanej.

Werdykt: Samsung JS8500

★★★★½ Jakość obrazu, technologia nanokryształów, rozszerzona paleta barw HDR, rozbudowany zestaw funkcji Smart TV, mnogość aplikacji, One Connect