Acoustic Energy 1-Series 5.1

Acoustic Energy 1-Series 5.1

Ten zestaw to ciekawa propozycja za niewygórowaną cenę

  • Data: 2015-10-06

Brytyjska marka Acoustic Energy zdobyła rozgłos dzięki znakomitym kolumnom podstawkowym stereo AE1, ale nie zapomina też o dźwięku wielokanałowym, oferując subwoofery i głośniki centralne jako uzupełnienie swoich zestawów. Najnowszym i jednocześnie najtańszym z takich zestawów jest system 1-Series.

Prezentowany tu zestaw obejmuje wszystkie kolumny należące do 1-Series – nie ma wersji droższych i tańszych poszczególnych modeli. Podstawkowe 101 oraz podłogowe 103 są dostępne jako pary stereo, a wielokanałową magię zapewnia głośnik centralny 107 oraz subwoofer 108. Wszystkie pasywne kolumny są skonstruowane w oparciu o to samo połączenie 1-calowego tweetera z miękką kopułką oraz 4,5-calowych przetworników nisko-średniotonowych z anodyzowanego aluminium. Zastosowanie tych samych przetworników we wszystkich kolumnach gwarantuje, że dźwięk jest przekazywany pomiędzy poszczególnymi kanałami bardzo płynnie i gładko.

Kolumny 1-Series zaprojektowane są w dość konwencjonalny sposób (choć niektórym mogą kojarzyć się z Monolitami z "2001: Odysei kosmicznej"). Znajdziemy tu jednak kilka ciekawych rozwiązań. Po pierwsze wszystkie są wyposażone, podobnie jak droższe 3-Series, w umieszczony na przedzie szczelinowy port bas-refleksu. Ma on nad okrągłym taką przewagę, że wypychane przezeń powietrze generuje mniej niepożądanych szumów. Z kolei umieszczenie portu na przednim panelu umożliwia ustawienie kolumn blisko ścian bez obaw o podbicia basu.

Kolejnym rozwiązaniem zapożyczonym z droższych modeli jest pochylona do tyłu przednia ścianka. Ma to na celu lepsze wyrównanie czasowe przetworników, a ponadto sprawia, że kolumny wydają się mniejsze i zgrabniejsze. Oczywiście ocena wyglądu jest kwestią subiektywną, szczególnie w przypadku czarnego wykończenia, ale rozmiary podłogówek (mają mniej niż 30cm głębokości) sprawiają, że da się je bez problemu ustawić w typowym mieszkaniu.

Całkiem kompaktowy jest też subwoofer 108 o klasycznym kształcie sześcianu. Jego sercem jest promieniujący w dół 8-calowy przetwornik, ale dość nietypowe jest zastosowanie wzmacniacza klasy AB o mocy 150W z zewnętrznym radiatorem. Poza standardowym zestawem wejść i pokręteł subwoofer jest też wyposażony w pilota zdalnego sterowania, co stanowi prawdziwą rzadkość, szczególnie na tym poziomie cenowym. Tak jak w przypadku wielu innych rozwiązań mających zapewniać większą wygodę, pilot subwoofera jest dodatkiem, o którego wartości przekonujemy się dopiero wtedy, kiedy zaczynamy z niego korzystać.

Podwójny bas

Z takimi danymi technicznymi subwoofer raczej nie zagrozi organom wewnętrznym słuchacza. Acoustic Energy ma jednak rozwiązanie tego problemu – na stronie producenta można znaleźć informację, że największą efektywność zapewnia zastosowanie pary subwooferów. Będzie to niewątpliwie skuteczne, ale oznacza też, że na subwoofery wydamy niemal tyle samo, ile na resztę kolumn.

Ogólnie zestaw 1-Series robi dobre wrażenie, zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i jakość wykonania. Co prawda, jak już wspomniałem, czarne wykończenie nie jest najlepszym pomysłem, przynajmniej dla niektórych, ale dostępna jest też wersja wykończenia w kolorze orzecha, która moim zdaniem prezentuje się zdecydowanie lepiej. Zastrzeżeń nie budzi za to dbałość o szczegóły i jakość wykonania. Jest nawet kilka drobiazgów, które rzadko spotkamy w produktach o tak niskiej cenie. Na przykład maskownice mocowane są za pośrednictwem magnesów, a terminale są solidne i umożliwiają podłączanie kabli zakończonych różnymi wtykami. Mimo niewygórowanej ceny nie odnosimy wrażenia, że producent poszedł gdzieś na skróty lub starał się za wszelką cenę ciąć koszty.

Ostatnią jakże cenną cechą tych kolumn jest to, że dzięki minimalnej impedancji 6 omów i przyzwoitej skuteczności nawet dość anemiczne amplitunery nie powinny mieć problemów z ich wysterowaniem. Acoustic Energy najwyraźniej chce trafić do klientów, którzy rozważają zakup zestawu sub/sat, ale być może dadzą się skusić na konwencjonalny zestaw w dobrej cenie.

Dobre podstawy

Pokusa okaże się jeszcze większa, kiedy potencjalny klient posłucha, jak ten zestaw gra. Jest to naprawdę bardzo atrakcyjny pakiet. Po podłączeniu do mojego amplitunera Yamahy oraz odtwarzacza BD Cambridge Audio szybko przekonałem się, że ma wszystko, co jest potrzebne do zapewnienia dobrej jakości brzmienia. Jak należało się spodziewać, zastosowanie takich samych przetworników spowodowało, że dźwięk bardzo płynnie przemieszcza się pomiędzy wszystkimi kolumnami. Trzy frontowe kanały zapewniają bardzo wyrównaną i spójną ścianę dźwięku.

Duży udział ma w tym głośnik centralny 107, w którym wykorzystano te same przetworniki co w podłogówkach 103 zamknięte w dość sporej obudowie. Dzięki temu dialogi brzmią bardzo przekonująco, zapewniając też dobre połączenie pomiędzy prawym i lewym kanałem. Rozciągnięcie pasma w dół do 45Hz nie jest może zbyt imponujące, ale sprawia, że głośnik centralny jest w stanie samodzielnie obsłużyć sporo niższego zakresu pasma, zanim zostaje zmuszony do przekazania pałeczki subwooferowi. Dzięki temu wszystko brzmi bardzo solidnie.

Inną mocną stroną zestawu 1-Series jest wyrafinowane brzmienie. Nawet przy dużej głośności dźwięk pozostaje gładki i cywilizowany, zachowując przy tym dużą szczegółowość i przebojowość. Scena walki ulicznej w świetnym dramacie wojennym "Furia" to gęsta i chaotyczna masa efektów dźwiękowych, ale zestaw 1-Series doskonale radzi sobie z uporządkowaniem tej nawały dźwiękowych informacji. Tweetery z tekstylną kopułką dodają odpowiedniej dynamiki artyleryjskiemu ostrzałowi.

Subwoofer 108, jak na swoje skromne rozmiary, dobrze wywiązuje się z zadania wspomagania basem pozostałych kolumn. Decyzja o zastosowaniu 8-calowego przetwornika wydaje się w pełni usprawiedliwiona – chociaż nie potrafi on zejść tak nisko, jak w przypadku większych podobnych konstrukcji, to jednak zapewnia dźwięk charakteryzujący się dobrą szybkością i spójnością. Bardzo przydatny okazuje się też pilot. Możliwość dostosowywania poziomu basów do okoliczności wyraźnie zwiększa atrakcyjność zestawu. Wystarczy odrobinę podbić basy przy niskiej ogólnej głośności, aby nadać brzmieniu więcej solidności.

Na tle tych wszystkich zalet trudno znaleźć jakieś istotne wady. Niewątpliwie największą jakość uzyskamy przy średnich i wysokich poziomach głośności. Przy cichszym słuchaniu brzmienie traci nieco na skali i energii.

Filmowe atrakcje

Jeśli ktoś szuka przede wszystkim kolumn do obsługi wielokanałowych filmowych ścieżek dźwiękowych, a nie krytycznych odsłuchów "Brothers in Arms" Dire Straits, to zestaw Acoustic Energy 1-Series wyda mu się bardzo atrakcyjną propozycją. Są to świetnie zaprojektowane, starannie wykonane i dobrze prezentujące się kolumny, z którymi bez problemu poradzi sobie większość amplitunerów. Zestaw oferuje dobrej jakości brzmienie, a poszczególne kanały świetnie integrują się ze sobą.

Cena zestawu powinna zachęcić wszystkich rozważających kupno systemu sub/sat. I jeśli tylko w naszym domowym kinie mamy wystarczająco dużo miejsca, to 1-Series zapewni większą skalę i dynamikę niż miniaturowa konkurencja. Dlatego też propozycja Acoustic Energy zasługuje, aby zająć czołowe miejsce na liście potencjalnych kandydatów do zakupu, szczególnie jeśli szukamy czegoś dobrego w rozsądnej cenie.

Werdykt: Acoustic Energy 1-Series 5.1

★★★★ Dobra jakość wykonania i wykończenia, wyrafinowane i spójne brzmienie; łatwe do wysterowania; atrakcyjna cena