Samsung UE55HU7500

Samsung UE55HU7500

Oto dowód na to, że najnowocześniejszą technologię można połączyć z najwyższej jakości obrazem bez wyginania ekranu

  • Data: 2014-11-05

Kiedy zaczynałem karierę jako recenzent telewizorów, nie sądziłem, że kiedykolwiek dane mi będzie oglądanie czegoś tak zaawansowanego, jak HU7500 i że Samsung przekształci się z budżetowej marki w giganta branży telewizyjnej. Nowy model 4K oferuje rozbudowane funkcje Smart, streaming wideo, trzy tunery, funkcje PVR, cztery złącza HDMI, sterowanie głosem, obsługę 3D (dwie pary aktywnych okularów w zestawie), obsługę sieci Ethernet i Wi-Fi, odtwarzanie multimediów, tryb ?piłkarski? oraz dostęp do serwisów społecznościowych. Dwadzieścia lat temu uznano by go za dzieło innej cywilizacji. A przecież nie wspomniałem jeszcze o rozdzielczości 4K/UHD.

W 1994 roku uważano, że im bardziej płaski ekran, tym lepiej. Dzisiaj w modzie są ekrany wygięte. Jeżeli ktoś chce podążać za modą, musi głębiej sięgnąć do portfela i wykosztować się na któryś z modeli HU8500. W zamian dostanie system przetwarzania obrazu Quad Core Plus, zamiast obecnego w serii HU7500 zwykłego Quad Core, oraz zewnętrzny moduł złączy. Warto jednak zauważyć, że 55HU7500 jest wyposażony w port umożliwiający podłączenie zapowiadanego przez Samsunga modułu One Connect, kiedy tylko stanie się dostępny.

Prezentowany tu model 55-calowy uzupełnia tę linię telewizorów o przekątnych 48 i 65 cali oraz ? dla tych, którzy lubią mocne wrażenia ? model 75-calowy. Wszystkie modele z serii HU7500 charakteryzują się tym samym stonowanym wzornictwem i wykończeniem oraz dyskretnymi, choć widocznymi złączami i przyciskami. W zestawie znajdziemy dwa piloty. Jeden to konwencjonalna konstrukcja, a drugi to jajowaty ?wskaźnik? Smart, który zapewnia wygodny dostęp do menu i przeglądarki internetowej.

Kiedy podłączymy kamerę USB (niestety ten model nie ma wbudowanej), będziemy mogli sterować telewizorem za pomocą gestów (wygląda to dość komicznie) lub korzystać ze Skype?a (o wiele bardziej użyteczna funkcja).

Bezprzewodowe powielanie obrazu, Wi-Fi Direct oraz SmartView to kolejne zaawansowane funkcje tego telewizora. Jedno ze złączy HDMI jest kompatybilne ze standardem MHL, a na komputerach PC i urządzeniach z Androidem możemy zainstalować ?Samsung Link?, co pozwala w prosty sposób wyświetlać na ekranie telewizora pliki wideo, muzyczne i cyfrowe zdjęcia.

Skonfigurowanie HU7500 nie nastręcza żadnych problemów, a przez cały proces obejmujący wyszukiwanie kanałów, konfigurację sieci i haseł, użytkownika prowadzi asystent instalacji. Oczywiście nie brakuje również rozbudowanych opcji ręcznego ustawiania parametrów obrazu i dźwięku. Telewizor jest też bardzo przyjemny w obsłudze dzięki przejrzystemu menu i bogato wyposażonemu systemowi Smart Hub.

Jeśli chodzi o odbiór telewizji, HU7500 jest bardzo elastyczny. Wbudowany tuner satelitarny, cyfrowej telewizji naziemnej i telewizji kablowej umożliwia nagrywanie jednego programu na dysku USB i jednoczesne oglądanie drugiego. Możemy też mieszać kanały HD i SD. Udało mi się nawet nagrać dwa programy jednocześnie przy oglądaniu trzeciego. Ograniczeniem jest to, że nagrywane programy są szyfrowane oraz to, że nie można nagrywać programów 4K (z satelity).

Tuner satelitarny umożliwia odbiór programów z Astry 1 i HotBirda, a nawet umożliwia sterowanie siłownikiem anteny.

Jakość obrazu

Nawet zaraz po wyjęciu z pudła HU7500 zapewnia obraz bardzo dobrej jakości? szczególnie w trybie ?Film?. Jego matryca zapewnia też dość szerokie kąty widzenia. Obraz z płyt Blu-ray i studyjnych transmisji HD charakteryzuje się najlepszym poziomem czerni, z jakim kiedykolwiek miałem do czynienia. Do tego dochodzi niezwykle równomierne podświetlenie, chociaż nasycenie kolorów było nieco zbyt duże. Obraz był żywy i wyrazisty, a prosta kalibracja nie wymagała zbyt dużego wysiłku. Miłośnicy regulacji z pewnością ucieszą się z możliwości ustawiania kolorów R/G/B oraz 10-punktowego balansu bieli. Inne fabryczne tryby charakteryzowały się dość kiepskim kontrastem i słabą głębią, za co odpowiadał czujnik oświetlenia, funkcja oszczędzania energii i kilka innych systemów (na szczęście można to wszystko wyłączyć).

Na pierwszy ogień poszedł film ?Zapłata? odtwarzany z dysku NAS za pośrednictwem wbudowanego odtwarzacza DLNA. Początkowo obraz sprawiał wrażenie, jakby był nakręcony na wideo, a nie na taśmie filmowej, gdyż wszystko poruszało się z nienaturalną płynnością. Okazało się jednak, że Samsung domyślnie włącza opcje kompensacji ruchu. Wyłączenie systemu ?Motion Plus? pozwoliło uczynić obraz bardziej normalnym bez zbytniego obniżenia jego wyrazistości.

Rozdzielczość 4K i ogromna moc procesora sprawiają, że obraz HD charakteryzuje się niezwykłą wręcz szczegółowością. Nawet kanały SD i filmy DVD przeskalowane do rozdzielczości 4K wyglądają świetnie. Z kolei film ?Auta 2? Pixara zademonstrowały potencjał Samsunga, jeśli chodzi o aktywne 3D. Ujęcia toru w Tokio były wręcz hipnotyzujące. Testowe wideoklipy 4K wyglądały bajecznie, a skok jakości pomiędzy skalowanym i natywnym obrazem 4K był zauważalny. Również materiał UHD z Netflixa, jak na przykład ?House of Cards?, prezentował się znakomicie. Bardzo szczegółowe ujęcia Waszyngtonu w czołówce nie nastręczyły Samsungowi najmniejszych problemów.

Dobrą jakość miał też dźwięk dobiegający z wbudowanych głośników. Do dyspozycji mamy aż 60W i chociaż bas nie jest zbyt imponujący, to scena dźwiękowa jest zaskakująco szeroka i wyrazista.

Dobra inwestycja

Samsung HU7500 to naprawdę świetny telewizor. Nie prezentuje się może tak okazale, jak jego wygięci kuzyni, ale oferuje tak samo wysokiej jakości obraz, imponując wyrazistością 4K i dobrze traktując źródła HD i SD. Jego cena może wydawać się nieco wygórowana w porównaniu z niektórymi innymi 55-calowymi telewizorami 4K, ale nie ulega wątpliwości, że każdy, kto go kupi, będzie zadowolony z jego możliwości. To dobra inwestycja.

Werdykt: Samsung UE55HU7500

★★★★½ Oszałamiająca jakość obrazu, szczególnie ze źródeł 4K; bogaty zestaw funkcji; wysokiej jakości dźwięk