BitPerfect 1.0

BitPerfect 1.0

Testujemy jedną z najlepszych aplikacji do odtwarzania muzyki w jakości hi-fi, czyli program BitPerfect 1.0...

  • Data: 2013-03-15

Na naszych łamach prezentowaliśmy już wiele zaskakująco tanich rozwiązań, ale nie przypominam sobie, abyśmy kiedykolwiek recenzowali coś, co kosztuje tak niewiele. Przy cenie 7,99 Euro BitPerfect jest jednym z najtańszych audiofilskich programów na rynku. Co prawda dostępnych jest wiele darmowych odtwarzaczy, ale BitPerfect chce rzucić wyzwanie największym tuzom w rodzaju Pure Music i Amarra. Pozostaje jednak pytanie, czy coś tak taniego może oferować prawdziwie wysoką jakość i jak ktoś posiadający najbardziej nawet podstawową wiedzę na temat hi-fi może sprzedawać swój produkt w tak niskiej cenie.

Przede wszystkim BitPerfect jest dystrybuowany jak inne popularne aplikacja w App Store więc jego twórcy chcą zarobić na dużym obrocie, a nie na wysokiej cenie jednostkowej. Większość produktów audiofilskich sprzedaje się w niewielkich ilościach, przez co ich ceny są bardzo wysokie. Autor BitPerfecta Tim Murison zdecydował się na odmienne podejście. BitPerfect to odtwarzacz przeznaczony na komputery Mac, więc dostępny jest za pośrednictwem App Store. Mamy tu do czynienia z 64-bitową aplikacją z trybem Integer Mode, oferującą konwersję częstotliwości próbkowania oraz wiele opcji optymalizacyjnych, zapewniających wysoką jakość muzyki z komputera. Pod względem funkcjonalnym program jest praktycznie niewidoczny ? jedyne co widać, to klasyczny interfejs iTunes z niewielką ikonką na górnym pasku. W porównaniu z innymi odtwarzaczami, z jakimi miałem do czynienia, BitPerfect jest bardzo prosty w konfiguracji. W zasadzie wystarczy tylko wskazać urządzenie wyjściowe lub zewnętrzny DAC, a reszta działa jak stary dobry iTunes.

Najważniejszą cechą tego odtwarzacza jest funkcja trybu Integer Mode, jaką oferują jedynie dwa inne odtwarzacze dostępne na rynku ? Pure Music i Audirvana Plus. Oba są bardzo zaawansowane, a jednocześnie dużo droższe od BitPerfecta. Tryb Integer pomija bufor miksujący i stopnie konwersji Maca, które często zwiększają jitter i podatność na interferencje radiowe. Niestety w systemie Lion (OS 10.7) Apple uniemożliwiło działanie trybu Integer i z funkcji tej mogą korzystać wyłącznie użytkownicy Snow Leoparda.

BitPerfect obsługuje wszystkie formaty dostępne przez iTunes plus FLAC za pośrednictwem Fluke lub innego podobnego programu, chociaż w tym ostatnim przypadku maksymalna rozdzielczość dźwięku to 16-bit/44,1kHz. Oznacza to, że jeżeli chcemy delektować się maksymalną jakością muzyki w wysokiej rozdzielczości, musimy przekonwertować pliki do WAV lub AIFF.

Jakość dźwięku

Zainstalowałem BitPerfect na Macbooku Air z systemem Lion i iMacu z systemem Snow Leopard. Po podłączeniu laptopa do DAC-a Cambridge DacMagic uzyskałem  bardzo interesujący efekt. BitPerfect oferuje nieco cieplejsze i słodsze brzmienie niż Audirvana Plus (1.1.2), z którego to programu korzystam na co dzień. Bardzo dobrze też prezentuje się timing. W efekcie otrzymujemy niezwykle organiczne i naturalne ? jak na źródło cyfrowe ? brzmienie. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że brzmienie tego odtwarzacza zostało celowo dostrojone tak, aby zapewnić klasycznie analogowe wrażenia. Dźwięk jest przy tym o wiele bardziej wyrafinowany niż w przypadku większości tanich gramofonów. Słuchając ?Innervisions? Steviego Wandera, nie mogłem wręcz usiedzieć w miejscu i musiałem puścić coś poważniejszego, aby móc w pełni skoncentrować się na recenzowaniu.

Pomimo wspomnianego wcześniej ocieplenia dźwięku BitPerfect świetnie oddaje najważniejsze elementy muzyki, jak chociażby wokale, rytm i melodię. Odtwarzacz jest przy tym na tyle transparentny, że zdecydowanie lepiej wypadła oryginalna wersja ?Innervisions?, a nie zremasterowana, którą wyraźnie zanadto skompresowano i wyczyszczono.

W porównaniu z Pure Music (1.82) BitPerfect wydaje się bardziej zrelaksowany, szczególnie przy głośnym słuchaniu. Przy niższych poziomach głośności ujawnia się większa energia brzmienia Pure Music. Niemniej jakość dźwięku oferowana przez oba odtwarzacze jest bardzo zbliżona, co przemawia na korzyść BitPerfecta, który jest niemal 10-krotnie tańszy.

BitPerfect to przemyślany i oferujący bardzo dobrą jakość odtwarzacz, który znacząco podnosi komfort korzystania z iTunes. Jeśli więc ktoś chce się przekonać, jaki efekt daje połączenie Maca i zewnętrznego DAC-a, ten niedrogi program będzie idealny.

Werdykt: BitPerfect 1.0

★★★★★ Świetny odtwarzacz ze znakomitym stosunkiem jakości do ceny