Samsung UE55KS7500

Samsung UE55KS7500

Telewizor wyposażony we wszystkie nowe rozwiązania technologiczne, dostępny nawet w rozmiarze 43 cali? Samsung KS7500 to nowa jakość, świeży design i rozsądna cena

  • Data: 2016-07-22

W poprzednim wydaniu zrecenzowaliśmy dwa najnowsze modele z tegorocznej najbardziej zaawansowanej linii Samsunga SUHD – topowe KS9000 i KS8000. Tym razem przedstawiamy najbardziej przystępny cenowo model KS7500 pochodzący z tej flagowej serii.

Topowe telewizory w ostatnich latach urosły do pokaźnych rozmiarów. Niektóre modele są dostępne wyłącznie w rozmiarach 55 i 65 cali, a nawet większych. Nie każdy może sobie pozwolić na takie rozwiązanie i to nie tylko ze względów finansowych, ale przede wszystkim z uwagi na wielkość mieszkania. W tym roku firma Samsung wyszła naprzeciw potrzebom wielu użytkowników. Telewizory z najbardziej zaawansowanej serii SUHD występują w bardzo szerokim zakresie rozmiarów ekranów – topowy model KS9500 dostępny w 78 i 65 calach, a na drugim biegunie z testowanej serii KS7500 najmniejszy jest model 43-calowy. My testowaliśmy KS7500 w wersji 55-calowej, a oprócz niego w ofercie są jeszcze telewizory z ekranami o wielkości 65, 49 i 43 cale. Każdy więc powinien znaleźć coś dla siebie. Ten 43-calowy TV kupimy już za 4.599 złotych. To wprawdzie więcej niż kosztuje przeciętny telewizor o przekątnej 40–43 cali, ale stosunkowo niewiele, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że cechuje się on wszystkimi najnowszymi rozwiązaniami z flagowych modeli.

KS7500 vs KS8000 i KS9000

Uważni Czytelnicy naszego magazynu, którzy interesują się tematyką telewizorów, zwrócili zapewne uwagę, że opisywane poprzednio modele KS9000 i KS8000 różnią się od siebie jedynie kształtem matrycy – w pierwszym modelu jest ona wygięta, a w drugim płaska. Podobnie jest w przypadku telewizorów tańszych, a więc recenzowanego tu Samsunga KS7500, który dysponuje zakrzywionym ekranem, natomiast jego brat bliźniak – model KS7000, dostępny jest z ekranem płaskim. To jedyna różnica między nimi, gdyż sam design modeli jest podobny, tak jak wykończenie, wyposażenie i funkcjonalność. Zauważalna jest jednak różnica w cenie między KS9000 i KS8000 a KS7500 i KS7000 – te ostatnie są tańsze, więc producent musiał poczynić pewne oszczędności.

Uwidaczniają się one podczas porównania poziomu czerni. Nieco gorszy system wygaszania w modelach tańszych powoduje, że czerń nie jest tak głęboka, jak w modelach droższych. Potwierdzają to pomiary, ale już podczas normalnego użytkowania nie rzuca się to w oczy i jest praktycznie niezauważalne. Ponadto w tańszych modelach nie ma podwójnego tunera satelitarnego. To oczywiście przekłada się na niże ceny KS7500 i KS7000, które są znacznie bardziej przyjazne dla przeciętnego klienta. Ale poza tymi drobiazgami modele KS7500 i KS7000 dysponują wszystkimi nowoczesnymi rozwiązaniami modeli wyższych – mamy bowiem panel o rozdzielczości 4K w technologii Quantum Dot, obsługę HDR 1000 zapewniającą obraz o zachwycającym poziomie kontrastu i intensywności barw, oraz inne rozwiązania stosowane w wyższych modelach odpowiadające za jakość obrazu np. SUHD Remastering, UHD Dimming, Ultra Black.

Wygięty i minimalistyczny

Jak wspomniałem wcześniej, testowany Samsung UE55KS7500 posiada wygięty ekran. Krzywizna ekranu to przede wszystkim element designerski – wygięte telewizory według mnie wyglądają ciekawiej, lepiej prezentują się w dużym pokoju zarówno na podstawie, jak i powieszone na ścianie. Zakrzywienie potęguje też efekt głębi, łatwiej jest nam odróżnić pierwszy plan od drugiego. To, co przykuwa uwagę w tym telewizorze, to – podobnie jak w całej serii SUHD, a nawet niższych tegorocznych modelach Samsunga – dbałość o tylną część telewizora, dotychczas najczęściej zaniedbywaną przez projektantów. Obudowa z tyłu została wykonana z solidnych materiałów i telewizor świetnie prezentuje się również od tej strony – jest to o tyle istotne, że coraz częściej w nowocześnie urządzonych mieszkaniach czy domach odbiornika TV nie dosuwa się do ściany. Wielokrotnie widziałem tak zaaranżowane wnętrza, gdzie telewizor ustawiony był np. w ciągu komunikacyjnym z widocznymi z jednej strony "plecami".

KS7500 stoi na bardzo niewielkich nóżkach w kolorze srebrnym, które montujemy bez użycia śrubek. Ten telewizor naprawdę ciekawie prezentuje się w wielu wnętrzach, tak nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych.

Obraz, który zapamiętamy

Najważniejszy jest jednak obraz, jaki oferuje KS7500. W tym zakresie Samsung nie zawodzi, odwzorowanie kolorów jest na najwyższym poziomie, bliskim referencyjnemu. Także płynność obrazu jest wzorowa, a gracze komputerowi docenią niski inputlag.

To uniwersalny telewizor, którego obraz będzie zachwycał podczas oglądania tradycyjnych kanałów w HD czy nawet SD, jak i seansów filmowych z płyt Blu-ray, nie wspominając o nowym standardzie Ultra HD Blu-ray. KS7500 posiada certyfikat Ultra HD Premium, oferuje więc wsparcie dla HDR. Na osobach, które pierwszy raz zobaczą filmy w HDR właśnie na tym ekranie, zrobi to niesamowite wrażenie. Szkoda, że wciąż mało jest dostępnych filmów i programów wykorzystujących technologię HDR, ale powinno się to szybko zmieniać.

Dobry dźwięk

Od czasu rozpowszechnienia się płaskich ekranów nie ustają utyskiwania na kiepską jakość dźwięku. To dlatego rozwinął się rynek soundbarów podnoszących znacznie jakość przekazu audio przez współczesne, płaskie jak naleśnik telewizory. Jednak w ostatnich latach Samsung zrobił w tym zakresie wyraźny krok naprzód. W tegorocznej serii SUHD widać (a właściwie słychać) wyraźną poprawę w stosunku do modeli z lat ubiegłych. Nie oczekujmy jednak

wybitnego dźwięku przestrzennego, ani też audiofilskich wrażeń stereo, ale bardzo poprawnego i czystego dźwięku z delikatnym, acz zaznaczonym basem. To wystarczający dźwięk do codziennego oglądania telewizji. Nie musimy więc za każdym razem uruchamiać naszego kina domowego, lepsze wrażenia dźwiękowe możemy zachować sobie na wyjątkowe chwile, a w ciągu dnia cieszyć się przyjemnym dla ucha dźwiękiem płynącym wprost z telewizora.

Nowy lepszy Tizen

Już podczas testu wyższych modeli zwróciłem uwagę, że odświeżony system operacyjny Tizen, jaki obecnie stosuje Samsung w swoich telewizorach, działa kilkukrotnie szybciej. Nie inaczej jest z KS7500 – telewizor uruchamia się błyskawicznie, nawigacja po kolejnych ekranach jest dynamiczna, bez żadnych zacięć. Ponadto sam system jest wygodny i bardzo przejrzysty. Można się do niego przyzwyczaić bardzo szybko, a mnie jako testerowi brakuje go w innych telewizorach. W Samsungach 2016 wszystko jest przemyślane, bardzo szybko przejdziemy z dekodera telewizji satelitarnej do YouTube'a czy Netflixa. Te zmiany odbywają się wyjątkowo naturalnie.

Dodatkowym atutem jest funkcja pilota uniwersalnego, dzięki czemu jednym sterownikiem możemy obsługiwać też dekoder, konsolę do gier i inne sprzęty podłączone do dużego ekranu. Nie musimy także zastanawiać się, co jest podłączone pod konkretne złącze. Na ekranie wyświetlane są ikonki, np. z logo naszego operatora czy padem od konsoli. To nowa definicja "inteligentnego telewizora". Aplikacje odstawiono na boczny tor, zadaniem Smart TV jest ułatwianie codziennego korzystania z telewizji, chociażby poprzez rekomendacje filmów i seriali w serwisach VOD, takich jak Netflix, Player.pl czy HBO GO.

Więcej niż telewizor

Samsung KS7500 to także mebel – nowoczesny, elegancki, świetnie wykonany mebel pasujący do wielu wnętrz. To oczywiście przede wszystkim kombajn multimedialny lub, jak kto woli, domowe centrum rozrywki. Telewizor odtworzy większość plików audio i wideo, wyświetli nasze zdjęcia zgromadzone również na dyskach sieciowych. Dzięki aplikacjom mamy dostęp do tysięcy filmów i seriali o dowolnej porze. Tizen 2016 to zarówno gry prostsze, jak i bardziej zaawansowane.

Finalnie KS7500 to obraz, który spełnia wszystkie najwyższe standardy i jest gotowy na nowości filmowe. Atutem jest również bardzo przyzwoity dźwięk. No i oczywiście szeroki wybór rozmiarów w stosunkowo przystępnych cenach. Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko go zarekomendować.

Werdykt: Samsung UE55KS7500

★★★★★ Najtańszy model z najwyżej pozycjonowanej serii SUHD Samsunga dostępny za mniejsze pieniądze i w mniejszych rozmiarach - już od 43 cali. Zapewnia bardzo dobry stosunek jakości do ceny